Zaćma (inaczej katarakta) – jest chorobą, która objawia się stopniowym zmętnieniem soczewki oka – całkowitym lub częściowym. W przeszłości uważano, że z mózgu spływa płyn do oczu, niczym wodospad, który powoduje ślepotę. Stąd wzięła się nazwa “katarakta”, która po grecku oznacza wodospad.

Podejrzewasz u siebie lub u bliskiej osoby objawy zaćmy? Nie zwlekaj i umów się na wizytę.

Zaćma (katarakta) - leczenie - Centrum Medyczne Dąbrowskiego Zgierz

Zaćma - objawy

Zaćma – objawy zaćmy to m.in. mniejsza ostrość widzenia, której nie da się skorygować okularami korekcyjnymi, gorszy kontrast, większa wrażliwość na światło. Chorzy mają zamglony obraz, częściej chcą przecierać swoje okulary i zmieniać soczewki kontaktowe. Trzeba pamiętać, że zaćma nie objawia się żadnym bólem, swędzeniem, zaczerwienieniem ani łzawieniem oczu.

Zaćma (katarakta) - Centrum Medyczne Dąbrowskiego w Zgierzu

Zaćma - operacja

Zaćmę leczy się jak dotąd jedynie operacyjnie. Operacja, zwana fakoemulsyfikacją soczewki, polega na rozdrobnieniu chorej soczewki, odessaniu jej i wstawieniu w to miejsce sztucznej soczewki. Cały zabieg trwa około pół godziny i jest refundowany przez NFZ.

W przeszłości zanim zapisano pacjenta na operację czekano, aż zaćma się rozwinie i powstanie tzw. zaćma dojrzała. Obecnie nie ma takiej konieczności, a operację wykonuje się, gdy choroba utrudnia pacjentowi normalne funkcjonowanie na co dzień. 

Zwykle po operacji pozostaje wada wzroku u pacjenta, którą trzeba korygować okularami korekcyjnymi.

Zaćma wtórna pojawia się po jakimś czasie od operacyjnego wyleczenia zaćmy i objawia się ponownym zamglonym widzeniem. Zaćma wtórna, z technicznego punktu widzenia, nie jest tym samym co pierwotna. Jest zlokalizowana nie w soczewce, która została wymieniona, a w pozostałościach po usunięciu soczewki naturalnej. Może wystąpić od kilku tygodni po operacji do kilku lat.

Przyczyną zaćmy wtórnej może być niepoprawnie przeprowadzona operacja i wywołanie infekcji w oku bądź uszkodzenie w torebce tylnej soczewki. Niekiedy też pojawieniu się zaćmy wtórnej mogą sprzyjać choroby takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, wrodzone wady siatkówki, krótkowzroczność i inne. Powodem nawrotu choroby może być również uraz oka oraz zapalenie bądź infekcje, które nie są związane z operacją.

Zaćma (katarakta) wtórna - przyczyny, operacja, diagnoza - Centrum Medyczne Dąbrowskiego Zgierz

Zaćma - przyczyny powstawania

Najczęściej choroba ta powstaje u osób starszych i jej odmiana to tzw. zaćma starcza. Może też wystąpić jako choroba towarzysząca innym chorobom, takim jak cukrzyca, a także leczenie sterydami. Katarakta może rozwinąć się również na skutek różnego rodzaju zapalenia oka, urazu oka, niedoczynności przytarczyc bądź wystąpić jako choroba genetyczna.

Diagnoza zaćmy - badania

W celu wykrycia zaćmy na początki przeprowadza się wywiad lekarski. Następnie, po rozszerzeniu źrenic, wykonuje się wziernikowanie dna oka i badanie za pomocą lampy szczelinowej. Czasami konieczne jest badanie ultrasonograficzne.

Żeby dobrze zdiagnozować zaćmę warto wybrać się do doświadczonego lekarza. W naszym Centrum Medycznym Dąbrowskiego pracują doświadczeni lekarze, którzy skutecznie diagnozują chorobę, jaką jest zaćma.

Zaćma (katarakta) - przyczyny, operacja, diagnoza - Centrum Medyczne Dąbrowskiego

Jaskra a zaćma

Jaskra to choroba, która polega na stopniowym procesie uszkodzenia nerwu wzrokowego, który zostaje osłabiony, a chory traci wzrok. Przez długi czas choroba ta nie daje objawów.

Dowiedz się więcej o jaskrze.

Dokładne badanie pod kątem zaćmy

Zapraszamy do naszego Centrum Medycznego w Zgierzu – dokładnie wykonamy badania pod kątem zaćmy. Nasi specjaliści mają doświadczenie w diagnozowaniu zaćmy, dzięki czemu możliwe będzie wykluczenie bądź potwierdzenie tej choroby. 

Zaćma - przyczyny, operacja, diagnoza - Centrum Medyczne Dąbrowskiego Zgierz