Astygmatyzm to bardzo popularna  i dość często diagnozowana wada wzroku, która dotyczy coraz większej części (ponad 40%) populacji. Często pacjenci którzy skarżą się na nieostre widzenie i zamglony obraz, nie zdając sobie sprawy, że mają do czynienia z niezbornością, czyli właśnie z astygmatyzmem. Sposób leczenia astygmatyzmu jest w dużym stopniu uzależniony od rodzaju, stopnia zaawansowania i przyczyny wady.

astygmatyzm zgierz

Astygmatyzm to wada wzroku, która jeśli jest nieleczona, może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i dobranie najlepszej formy korekcji. W Centrum Medycznym Dąbrowskiego zajmiemy się profesjonalnie Twoim wzrokiem, i korekcją Twojej wady. Zadzwoń do nas i umów się na swoją wizytę. 

astygmatyzm-co to jest?

Astygmatyzm - opis

Astygmatyzm inaczej niezborność to nic innego jak wada polegająca na zaburzonym widzeniu, która daje w efekcie rozmyty i zamglony obraz. Przyczyną powstania astygmatyzmu jest dysfunkcja budowy rogówki, która odpowiada za m.in. załamywanie promieni słonecznych. W astygmatyzmie , równoległe promienie wpadające do oka ogniskowane są w dwóch różnych punktach przed lub za siatkówką. 

Prawidłowa budowa ważnej części oka czyli rogówki, jest okrągła. U osób cierpiących na astygmatyzm jest nieco wydłużona i spłaszczona a kształt bardziej przypomina piłkę do rugby niż koło. W rezultacie mamy do czynienia ze zjawiskiem w którym promienie słoneczne które padają na siatkówkę, nie skupiają się w jednym punkcie co prowadzi to złego, nieostrego widzenia. W rzadkich przypadkach nieostre widzenie spowodowane jest złą budową soczewki i mamy do czynienia wówczas z astygmatyzmem soczewkowym.

Astygmatyzm, nawet dużego stopnia, u dzieci może być wyrównany podczas pierwszej wizyty, natomiast u dorosłych powinien być wyrównywany stopniowo. Jeżeli astygmatyzm dużego stopnia nie jest korygowany przed 3 rokiem życia może wystąpić niedowidzenie.

astygmatyzm-co to jest?

Astygmatyzm objawy

Astygmatyzm objawia się w różnoraki sposób, do najczęstszych objawów zaliczamy:

 • zamglony i niewyraźny obraz ( zarówno z bliska jak i z daleka)
 • współistnienie z innymi wadami wzroku takimi jak krótko- i dalekowzroczność
 • trudności z dostrzeganiem szczegółów z większej odległości
 • problemy z czytaniem
 • występujące bóle głowy
 • mrużenie i przecieranie oczu
 • odczucie zmęczenia i znużenia na skutek wytężenia wzroku
 • przekrzywianie głowy
 • widzenie gwiazd jako plamek
 • zaburzeniami poczucia przestrzeni (nieostre kontury)
 • problem z prawidłową oceną  kąta nachylenia, linie proste widziane jako krzywe, przez co kontury przedmiotów są zniekształcone. 
 • w przypadku dzieci – Astygmatyzm możemy podejrzewać, gdy ma ono problemy z odróżnieniem niektórych liter, na przykład „o” i „d”.

U astygmatyka widziany obraz jest zamglony i niewyraźny w różnych osiach widzenia. Prawidłowe zdiagnozowanie rodzaju i stopnia zaawansowania astygmatyzmu pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia.

Rodzaje astygmatyzmu

Rodzaje astygmatyzmu

Można wyróżnić kilka rodzajów astygmatyzmu:

 • astygmatyzm krótkowzroczny
 • astygmatyzm nadwzroczny
 • czy astygmatyzm mieszany

Prawidłowa diagnoza u dobrego okulista zapewnia nam dobranie najlepszego  leczenia w zależności od rodzaju wady wzroku.

Aby prawidłowo zdiagnozować astygmatyzm należy udać się do dobrego okulisty. Dostępne są róże formy testów, które pozwalają na zdiagnozowanie astygmatyzmu, są one bezinwazyjne, bezbolesne i nie angażujące czasowo. Lekarze specjaliści w swoich gabinetach wykorzystują takie metody jak oftalmometr Jawala (bada stopień oraz oś astygmatyzmu oka), keratoskop i wideokeratografię komputerową. Najbardziej precyzyjną jest ta ostatnia metoda. 

Jak leczyć astygmatyzm?

Jak leczyć astygmatyzm?

Sposób leczenia astygmatyzmu jest w uwarunkowany stopniem zaawansowanie, rodzajem oraz przyczyna wady. Najbardziej popularną i sprawdzoną metodą pozwalającą na korekcję astygmatyzmu są okulary. Dobry okulista pomoże dobrać najbardziej odpowiednie soczewki, bowiem w przypadku astygmatyzmu korzystanie z soczewek cylindrycznych jest konieczne.             

Jakie okulary są zatem potrzebne, aby zniwelować wadę wzroku, jaką jest astygmatyzm? Soczewki korygujące astygmatyzm to soczewki cylindryczne. Warto podkreślić, że gdy mamy do czynienia z nieznaczną wadą, nie jesteśmy zobowiązani do noszenia okularów cały czas, jedynie podczas prowadzenia auta, pracy z komputerem, czytania książki. 

Znaczna ilość osób z astygmatyzmem wybiera soczewki kontaktowe,  Do jego korekcji idealnie nadają się soczewki miękkie toryczne, posiadające grubszą dolną strefę. Soczewki twarde natomiast dedykowane są osobom których rogówka uległa znacznemu zniekształceniu. Idealne dobrane szkła kontaktowe powinny poprawić komfort widzenia a tym samym codziennego funkcjonowania.