Wady wzroku mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie zarówno dzieciom, jak i dorosłym. zawsze warto je właściwie zdiagnozować i skorygować. Zapraszamy na badanie wzroku do Centrum Medycznego Dąbrowskiego w Zgierzu.

CHOROBY OCZU

Astygmatyzm należy do schorzeń oczu, które dają się mocno we znaki pacjentom. Objawia się zamglonym widzeniem, nieostrością widzenia. Na początku mylony jest ze zmęczeniem oczu lub pojawieniem się wady wzroku typu krótkowzroczność lub dalekowzroczność. 

Przyczyną astygmatyzmu jest dysfunkcja budowy rogówki oka. Rogówka, które zazwyczaj ma kształt okrągły, przy astygmatyzmie ma kształt wydłużony (podobny do piłki do rugby).

Astygmatyzm koryguje się za pomocą odpowiednio dobranych soczewek o cylindrycznym kształcie. Dobra opieka okulistyczna pomoże we właściwej korekcji złego widzenia spowodowanego astygmatyzmem. Zapraszamy do umawiania się na wizyty u dobrych okulistów w Centrum Medycznym Dąbrowskiego w Zgierzu. 

wady wzroku centrum medyczne dąbrowskiego zgierz

Dalekowzroczność - nadwzroczność

Dalekowzrocznośc polega na tym, że obraz, który dociera do oka nie układa się na siatkówce, ale poza nią. Efektem jest niewyraźne widzenie z bliskiej odległości, a lepsze widzenie dali.

Co powoduje dalekowzroczność?

Może to być płaska rogówka oka lub krótka gałka oczna. Po szczegółowym badaniu wzroku można ocenić konkretną przyczynę oraz stopień wady wzroku. Następnie okulista dobiera właściwą korekcję tak, aby pacjent widział wyraźnie.

Krótkowzroczność także objawia się pogorszeniem widzenia. Obrazy bliżej są trochę lepiej widoczne, zaś te w dali rozmazują się. Powodem krótkowzroczności może być zmiana w budowie rogówki oka lub wydłużenie gałki ocznej. Jest to najczęściej występująca wada wzroku. Dzieje się tak ze względu na tryb życia, czyli długie godziny przed ekranem komputera, smartfona, gdzie widać obrazy z bliska. Oko zatraca więc szybkie dostosowywanie się do widzenia z daleka.

Daltonizm to wada wzroku, która polega na braku widzenia niektórych barw. Najczęściej jest spotykany daltonizm polegający na nieprawidłowym rozpoznawaniu barw zielonej i czerwonej. 

To wada wzroku, która może mieć podłoże genetyczne lub zostać nabyta, np. wskutek urazu.

Starowzroczność

Starowzroczność, inaczej nazywana prezbiopią, to wada wzroku, która pojawia się z wiekiem. Dotyka najczęściej osoby po 40-stym roku życia. Objawia się zaburzeniem widzenia z bliska. Starowzroczność to naturalny efekt starzenia się wzroku. Polega na zaburzeniu akomodacji oka, czyli zdolności do zmiany mocy w zależności od potrzeb w danym momencie.

starowzroczność
daltonizm

Różnowzroczność

Różnowzroczność – anizometropia, to wada wzroku, która polega na tym, że każde oko ma inną wadę. Na przykład jedno oko charakteryzuje się krótkowzrocznością, a drugie – dalekowzrocznością. Główną przyczyną jej występowania jest dziedziczność. Może być jednak spowodowana wadą zeza lub być konsekwencją operacji na gałkach ocznych. Różnowzroczność bardzo rzadko występuje u dzieci.

Wady wzroku - korekcja

Wady wzroku podlegają korekcji. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, lekarz okulista lub optometrysta dobiera właściwą korekcję do wady wzroku. Po korekcji oko widzi w zasadzie normalnie, bez zakłóceń. Taki też jest cel korekcji wzroku.  Korekcją mogą być soczewki o różnym rodzaju zakrzywienia i o różnej mocy. Zarówno soczewki okularowe, jak i kontaktowe korygują wzrok. Nie zawsze jednak pacjent może nosić soczewki kontaktowe, np. z powodu różnych chorób oczu. 

Przed korekcją wady wzroku zawsze należy zgłosić się na badanie wzroku do specjalisty. Nigdy nie należy samemu dobierać korekcji wad wzroku, nawet jeśli po przymiarce wydaje się, że widzimy dobrze. Dobór korekcji polega nie tylko na znalezieniu właściwej mocy soczewek. Ważny jest także rozstaw oczu, rozstaw źrenic i inne czynniki, które są indywidualne. Zapraszamy na wizytę kontrolną u lekarza okulisty do Centrum Medycznego Dąbrowskiego.

choroby oczu zgierz

Wady wzroku

Wadami wzroku zajmuje się lekarz specjalista. Zapraszamy do Centrum Medycznego Dąbrowskiego w Zgierzu na umówienie wizyty kontrolnej u lekarza okulisty.