Angiografia fluoresceinowa (AF) ma na celu zobrazowanie dna oka ułatwiając diagnostykę wielu schorzeń. Pozwala ocenić unaczynienie dna oka. Polega na podaniu pacjentowi kontrastu do naczyń krwionośnych, co w łatwy sposób pozwala uwidocznić unaczynienie oka. Dzięki temu zabiegowi specjalistyczny aparat fotograficzny, wykrywając zaimplementowany barwnik, pozwala na precyzyjne odzwierciedlenie ułożenia naczynek na zdjęciu. Skontaktuj się z nami w celu umówienia się na wizytę. Zapraszamy serdecznie do zapisów.

Jak wygląda badanie "angiografia fluoresceinowa oka"?

Lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad dotyczący przebytych chorób układu krążenia, alergii na składniki preparatu. Przed badaniem należy być na czczo lub kilka godzin po spożytym posiłku. Czas trwania od 1 do 2 godzin. Do badania wykorzystywane są krople rozszerzające źrenice zaaplikowane do worka spojówkowego. W trakcie badania pacjent zajmuje miejsce przed specjalnym aparatem wykonującym zdjęcia. Ważne jest, aby głowa znajdowała się nieruchomo, więc w utrzymaniu pozycji pomaga specjalne mocowanie znajdujące się przed sprzętem. Wzrok pacjenta skierowany jest na wprost. Lekarz zazwyczaj prosi, aby skupić się na jednym punkcie, aby nie poruszać gałkami ocznymi. Starając się nie mrugać, pacjentowi robiona jest seria zdjęć, ukazująca uwarunkowania dnia oka. Ze względu na jakość zdjęć oraz stopień możliwości współpracy badanego z lekarzem, rekonesans może być przedłużony nawet do 2 godzin. Jednak zwykle całość zamyka się w ciągu godziny. Trzeba pamiętać, że część zdjęć w zależności od miejsca skupienia obiektywu aparatu może być wykonana dopiero po upływie 30 minut od podania barwnika. Po zakończeniu badania widzenie jest pogorszenie, może występować światłowstręt. Wyniki ukazują się na fotografii czarno-białej, dzięki podanemu kontrastowi naczynia krwionośne są wyróżnione na czarnym tle. Nadmierne świecenie oznacza stan chorobowy, natomiast brak święcenie przedstawia nieprawidłowość – przepływ krwi może być zablokowany.

Angiografia fluoresceinowa wskazania

Badanie ma stwierdzić chorobę oraz związane z nią zmiany, jakie zaszły w obwodzie naczyniowym i na siatkówce oka. Może ona mieć różnorodne podłoże powstania i może być podyktowana takimi zaistniałymi schorzeniami, bądź podejrzeniem ich występowania:

  • retinopatia cukrzycowa – zmiany cukrzycowe prowadzą do patologii narządu wzroku w zależności od wzrostu poziomu hiperglikemii oraz czasu bez kuracji. Jest to bardzo poważna choroba mogąca doprowadzić do całkowitej utraty zdolności widzenia i co ważniejsze nie tyczy się to siatkówki oka, gdyż powikłania mogą dotyczyć innych narządów wzroku niebadanych w technologii AF.

  • obrzęk plamki żółtej – zmiana w środkowym obszarze siatkówki, na której występuje najwięcej receptorów światłoczułych. Często towarzyszy mu retinopatia cukrzycowa.

  • anomalia plamki żółtej na skutek starzenia się oka (inaczej nazywane AMD) – starzenie się oka to naturalny i nieuchronny proces. Pogorszenie kondycji odbierania bodźców wzrokowych w tym wypadku również polega na uszkodzeniu receptorów światłoczułych odpowiedzialnych za widzenie centralne.

  • nowotwory dna oka – narząd wzroku jest podatny nie tylko na nowotwory siatkówkowe. Występują różnego typu patologie niekoniecznie mające ograniczać się tylko i wyłącznie do tego miejsca. Angiografia fluorescencyjna pozwala na zweryfikowanie wystąpienia siatkówczaka czy naczyniaka. 

  • stany zapalne siatkówki czy naczyniówki – najczęściej jest wynikiem powikłań po przebytej chorobie wirusowej czy pasożytniczej. Stan zapalny obejmujący siatkówkę czy naczyniówkę to proces, podczas którego dochodzi do autoimmunologicznego wyniszczania tkanek organizmu.

  • uszkodzenia nerwu wzrokowego – nerw wzrokowy ma swój początek już na siatkówce gałki ocznej bezpośrednio, od której otrzymuje informacje zamieniane na impulsy nerwowe. Jego uszkodzenia również podlegają weryfikacji przez badanie angiograficzne. 

  • zmiany naczyniowe na powierzchni siatkówki, występujące pod postacią zakrzepów czy zatorów – uniemożliwienie przepływu krwi powoduje obumarcie tkanek, dlatego podejrzenie zatoru jest jak najbardziej dobitnym wskazaniem do podjęcia jego zbadania.

Angiografia fluoresceinowa - przeciwwskazania

Nie każdy pacjent może się poddać badaniu angiograficznemu. Przed tym badanie pacjent powinien wykonać badania okulistyczne oraz ogólne.
Do najczęstszych przeciwwskazań należą:

  • alergia na fluoresceinę,
  • inne alergie, w tym uczulenia na leki i jodowe środki kontrastowe,
  • nadciśnienie,
  • niewydolność nerek,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • skaza krwotoczna,
  • niedawno przebyty zawał serca,
  • ciąża.

O jakichkolwiek dolegliwościach pacjent powinien poinformować lekarza.

Angiografia fluoresceinowa - jak się przygotować?

Pacjent przed badaniem ostatni posiłek powinien zjeść minimum 3 godziny przed planowanym badaniem. Niezmiernie ważne dla lekarza jest zweryfikowanie czy badany ma schorzenia alergiczne. Reakcja uczuleniowa na podawany barwnik to jawne przeciwwskazanie, co do przeprowadzania badania, dlatego z pacjentem robiony jest wywiad. Gdy występuje konieczność zrealizowania badania, nad całym przebiegiem czuwa anestezjolog, którego zadaniem jest uprzednie podanie substancji lekowej, zmniejszając wrażliwość na dożylny znacznik. 

Zaaplikowane krople będą podtrzymywać stan rozszerzenia źrenic i tym samym uniemożliwiać naturalne dla oka dozowanie dawki światła przepuszczanego przez cały aparat narządu wzroku, powodując światłowstręt.

Należy przygotować niezbędną dokumentację medyczną dla lekarza, odnośnie wcześniejszych chorób oczu. 

Po przeprowadzonym badaniu, pacjent zostaje poinstruowany w dalszym postępowaniu oraz uzyskuje niezbędne informacje o ewentualnych powikłaniach. 

Angiografia oka w ciąży

Przeciwwskazaniem do wykonania angiografii fluoresceinowej jest ciąża. Nie zaleca się również wykonywania tego badania podczas okresu laktacji. 

 

Angiografia fluoresceinowa - skutki uboczne

Podczas badania lub po jego zakończeniu mogą wystąpić pewne efekty uboczne. Jest to normalne, ale nie ma reguły, że zawsze występują u każdego. Wszystko zależy od organizmu człowieka, ale należy zachować ostrożność. Są to m.in.:

  • dyskomfort gastryczne (biegunka, wymioty), 
  • chwilowe pogorszenie widzenia,
  • zabarwienie skóry lub/i spojówek,
  • ból w okolicy miejsca podania kontrastu,
  • intensywna barwa moczu,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • wysypka,
  • świąd,
  • zaczerwienienie skóry.

Angiografia fluoresceinowa cena

W celu poznania ceny angiografii fluoresceinowej należy skontaktować się z Centrum Medycznym Dąbrowskiego. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu. Nasi pracownicy z chęcią udzielą odpowiedzi na państwa pytania, również udzielą wszelkich niezbędnych informacji na temat badania angiografii fluoresceinowej. 

Centrum Medyczne Dąbrowskiego
w Zgierzu

W Centrum Medycznym Dąbrowskiego w Zgierzu kompleksowo zajmiemy się Państwa wzrokiem. Wykonamy niezbędne badania i zajmiemy się leczeniem. Skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się więcej.

Angiografia fluoresceinowa opinie

Radek TomasGoogle.com
Czytaj więcej
Super podejście do pacjenta, krótkie terminy, gorąco polecam
Sebastian KrawczykGoogle.com
Czytaj więcej
Od niedawna zacząłem mieć problemy ze wzrokiem i polecono mi to miejsce. Bezproblemowo udało mi się umówić na dogodny termin. Samo badanie bardzo profesjonalne, na każdym etapie czułem się wystarczająco doinformowany. Póki co zasugerowana terapia sprawdza się bardzo dobrze a wzrok wraca do normy. Osobiście polecam!
Poprzedni
Następny