USG Zgierz

Pracownia USG

Czym jest Ultrasonografia

USG Zgierz to potoczna nazywa ultrasonografii, która jest w chwili obecnej standardową, bezpieczną metodą diagnostyczną, wykorzystującą do badań narządów ciała ludzkiego fale ultradźwiękowe. W tym rodzaju badań wykorzystuje się zjawiska odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków o różnych gęstościach, co pozwala na ocenę wielkości, kształtu i struktury narządów wewnętrznych, a w szczególności różnicowanie zmian o charakterze litym od zmian o charakterze płynowym. 

Znakomitym uzupełnieniem podstawowego obrazowania w ultrasonografii (obrazowanie w skali szarości) jest badanie dopplerowskie, bez którego w dzisiejszych czasach nie można wyobrazić sobie procesu diagnostycznego. Wykonujemy je z ogromną precyzją i dokładnością. Zadzwoń do nas i sprawdź najbardziej dogodny termin dla Ciebie.

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem

USG Doppler

Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania ultrasonograficznego, pozwalającego oceniać przepływ naczyniowy. Ocena ultrasonograficzna naczyń stała się możliwa dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera polegającego na zmianie częstotliwości fali ultradźwiękowej po odbiciu od ośrodka będącego w ruchu. Aparat USG rejestruje zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi i przedstawia na monitorze. Płynąca krew widoczna jest wewnątrz naczyń w różnych odcieniach koloru czerwonego i niebieskiego. Możliwy jest także dokładny pomiar prędkości przepływu krwi i innych parametrów na specjalnym wykresie. Badanie USG posiada jednak swoje ograniczenia – ze względu na całkowite odbicie fali ultradźwiękowej na granicy z kością i powietrzem nie jest możliwa ocena struktury wewnętrznej prawidłowej kości, prawidłowego miąższu płucnego i narządów przesłoniętych przez gaz w jelitach. Możliwa jest natomiast ocena zarysów kości. Ważnym aspektem ultrasonografii jest wcześniejsze przygotowanie się pacjenta do badań.

Badania w Pracowni USG w Zgierzu wykonywane są przez lekarza z bardzo dużym doświadczeniem w diagnostyce USG I USG Doppler, Certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Przygotowanie do badań USG w Zgierzu

Co pacjent wiedzieć powinien

Ogólnie należy zadbać o właściwą higienę oraz założyć ubranie umożliwiające łatwy dostęp do badanych okolic.

USG
jamy brzusznej

Do badania USG jamy brzusznej prosimy zgłaszać się na czczo, co najmniej 6 godzin od poprzedniego posiłku. Należy również powstrzymać się przed paleniem i ograniczyć rozmowy aby zmniejszyć ilość połykanego powietrza. Zaleca się u osób cierpiących na wzdęcia użycie środków zmniejszających ilość gazów w jelitach takich jak espumisan lub esputicon.

Badania
urologiczne

Do badań urologicznych dodatkowo wymagane jest spożycie większej ilości niegazowanych płynów – konieczne wypełnienie pęcherza moczowego. Płyn należy przyjmować około 2 godziny przed badaniem, aby uzyskać uczucie parcia na mocz. Bez wypełnionego pęcherza moczowego nie można ocenić prawidłowo jego struktury, a także struktur prostaty i narządów rodnych kobiety.

USG
Doppler

Badania dopplerowskie naczyń wymagają podobnych, choć mniej restrykcyjnych zaleceń jak przy badaniu jamy brzusznej tylko w przypadku badań tętnic kończyn dolnych – ze względu na standardową konieczność oceny aorty i tętnic biodrowych. Wówczas wskazane jest ograniczenie wzdęcia jelitowego. Pozostałe badania dopplerowskie nie wymagają istotnego przygotowania.

Zamknij Menu