Pracownia USG

Czym jest Ultrasonografia

USG Zgierz to potoczna nazywa ultrasonografii, która jest w chwili obecnej nieinwazyjną, całkowicie bezpieczną metodą obrazowania wnętrza ciała. USG nie wykazuje żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, a co więcej można je wykonywać w krótkich odstępach czasowych.

Badanie wykonujemy przy użyciu sondy, którą specjalista przykłada bezpośrednio do części ciała. Sonda wyposażona jest w kryształ, który wytwarza fale ultradźwiękowe o pożądanych parametrach a także w odbiornik echa akustycznego. Przetworzone komputerowe echo obserwujemy na monitorze, a jego zapis ocenia specjalista – radiolog.

Badanie USG pozwala nam na ocenę wielkości, struktury, kształtu narządów wewnętrznych, oraz różnicowanie zmian o charakterze litym od zmian o charakterze płynowym. 

Badanie dopplerowskie jest bardzo dobrym uzupełnieniem podstawowego obrazowanie w ultrasonografii. Dziś bez niego trudno wyobrazić sobie proces diagnostyczny. Wykonywane jest z ogromną precyzją i dokładnością. Skontaktuj się z nami i znajdź dla siebie najbardziej dogodny termin.

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem

USG Doppler

Badanie dopplerowskie należy do badań ultrasonograficznych, które mają na celu ocenę przepływu naczyń. USG naczyń jest możliwe, dzięki użyciu efektu Dopplera, w którym zachodzi zmiana częstotliwości fali ultradźwiękowych po odbiciu od ośrodka który znajduje się w ruchu. Zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych – odbitej od płynącej krwi, są rejestrowane za pomocą aparatu USG. Przedstawione są one na monitorze. Płynącą krew, możemy obserwować w kilku odcieniach czerwonego koloru i niebieskiego. Jest również możliwość bardzo precyzyjnego pomiaru prędkości przepływu krwi oraz innych niezbędnych parametrów. Dzięki badaniu USG możliwa jest ocena zarysów kości. Ważnym aspektem ultrasonografii jest wcześniejsze przygotowanie się pacjenta do badań.

Badania w Pracowni USG w Zgierzu wykonywane są przez lekarza z bardzo dużym doświadczeniem w diagnostyce USG I USG Doppler, Certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Przygotowanie do badań USG w Zgierzu

Co pacjent wiedzieć powinien

Ogólnie należy zadbać o właściwą higienę oraz założyć ubranie umożliwiające łatwy dostęp do badanych okolic.

USG
jamy brzusznej

Do badania USG jamy brzusznej prosimy zgłaszać się na czczo, co najmniej 6 godzin od poprzedniego posiłku. Należy również powstrzymać się przed paleniem i ograniczyć rozmowy aby zmniejszyć ilość połykanego powietrza. Zaleca się u osób cierpiących na wzdęcia użycie środków zmniejszających ilość gazów w jelitach takich jak espumisan lub esputicon.

Badania
urologiczne

Do badań urologicznych dodatkowo wymagane jest spożycie większej ilości niegazowanych płynów – konieczne wypełnienie pęcherza moczowego. Płyn należy przyjmować około 2 godziny przed badaniem, aby uzyskać uczucie parcia na mocz. Bez wypełnionego pęcherza moczowego nie można ocenić prawidłowo jego struktury, a także struktur prostaty i narządów rodnych kobiety.

USG
Doppler

Badania dopplerowskie naczyń wymagają podobnych, choć mniej restrykcyjnych zaleceń jak przy badaniu jamy brzusznej tylko w przypadku badań tętnic kończyn dolnych – ze względu na standardową konieczność oceny aorty i tętnic biodrowych. Wówczas wskazane jest ograniczenie wzdęcia jelitowego. Pozostałe badania dopplerowskie nie wymagają istotnego przygotowania.