Refrakcja oka

Refrakcja oka – to nic innego jak umiejętność dostosowania się oka do widzenia z bliska i daleka. Polega na tym, że światło wpada do wnętrza spojówki przez zewnętrzną, przezroczystą warstwę oka. Później promienie światła są skupiane przez znajdującą się w głębi oka soczewkę. Proces widzenia zależy od tego, że promienie światła przecinają się na tylnej części oka, czyli siatkówce. Dostarczone światło jest przetwarzane na sygnały nerwowe, dzięki czemu otrzymujemy obraz widziany. 

Akomodacja oka – odnosi się do umiejętności dostosowanie się oka do odległości, z której obserwujemy dany przedmiot. Mechanizm ten ma za zadanie dobrać odpowiednią ostrość widzenia poprzez kurczenie się mięśni oraz zmianę kształtu soczewki.

Podczas, gdy któreś z podstawowych działań refrakcji lub akomodacji jest niepoprawne występuje wada wzroku. Jeżeli czujesz, że jedna umiejętności zawodzi, skontaktuj się z nami i umów na wizytę.

Badanie refrakcji

Badanie refrakcji oka wykonuje się w przypadku stwierdzenia sytuacji, gdy układ optyczny, będący w spoczynku, nie ogniskuje wiązki światła równolegle wpadającej do środka gałki ocznej. W efekcie uzyskujemy zamglony obraz widzenia.

Refrakcja to mechanizm odpowiedzialny za prawidłowe widzenie obrazu. Dzięki niemu możliwe jest widzenie przedmiotów w odpowiedniej ostrości. Podczas gdy proces ten jest zaburzony, można mówić o wadzie widzenia. Do zdiagnozowania wykonuje się badanie refrakcji oka.

Badanie to wykonywane jest w przypadku konieczności doboru szkieł kontaktowych i przeprowadzane jest pod okiem specjalisty.

Rodzaje wad refrakcji oka:

Wskazaniami do wykonania badań refrakcji są:
  • dalekowzroczność – wynika z za krótkiej gałki ocznej. W przypadku tej wady promienie skupiają się za siatkówką, co powoduje, że obraz widziany z bliska jest niewyraźny, posiada nieostre krawędzie. Charakterystycznym objawem jest mrużenie oka, aby złapać ostrość, słabo widzi się przedmioty znajdujące się blisko.
  • krótkowzroczność – wynika ze zbyt długiej gałki ocznej. Obraz przedmiotów, które znajdują się daleko pola widzenia są niewyraźne, za mało ostre i zamazane. Widzenie obrazu zależy od stopnia nasilenia wady. Wyróżniamy krótkowzroczność niską, średnią oraz wysoką. Do korygowania krótkowzroczności wykorzystuje się soczewki rozpraszające. Skupiają one promienie na siatkówce. Dzięki czemu w pewnym stopniu wadę można zminimalizować.
  • astygmatyzm – nazywana również niezbornością. Wynika z nieprawidłowej krzywizny rogówki. Jedna rogówka załamuje światło wpadające silnej od drugiej, przez co przyczynia się do powstania wady. Obraz tworzony jest niewyraźny niezależnie od odległości, z której patrzymy na dany przedmiot. Przy astygmatyzmie mogą występować również wady krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Dlatego astygmatyzm może być nazywany złożonym. Można wyróżnić trzy rodzaje astygmatyzmu: pionową, skośną, odwrotną. Przedmioty, które rejestruje nasz wzrok są zamglone, nieostre, niewyraźne, posiadają zniekształcony kontur.
  • starczowzroczność – wynika z pogarszającego się procesu widzenia z bliskiej odległości. Następuje on z przyczyn naturalnego starzenia się soczewki. Oko traci swoją elastyczność u osób po 40 roku życia. Skutkuje to problemami z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska. Objawia się osłabionym widzeniem z bliska, dotyka osób starszych.

Badanie refrakcji oka - na czym polega ?

Jedno z podstawowych i najbardziej znanych badań refrakcji oka polega na użyciu tablic Snellena, podczas których pacjent odczytuje cyfry z dali oraz z bliży. Ma to na celu określenie ostrości wzroku i ocenienie poziomu wady, gdy pacjent jest w stanie odczytać poprawnie najmniejsze litery, oznacza to, że ostrość jego wzroku jest poprawna. 

W naszym gabinecie korzystamy z najnowszych technologii, które pozwalają w krótkim czasie wykonać badanie refrakcji uzyskując wyniki od razu. 

Komputerowe badanie wad refrakcji

Komputerowe badanie wad refrakcji, inaczej autorefraktometria to badanie wad refrakcji. Sterowane jest przez komputer. Podczas tego badania ocenia się refrakcję oka. Przed badaniem mogą zostać podane krople. Mające na celu podrażnienie akomodacji oka. Komputerowe badanie refrakcji może zostać wykonane również bez podawania leków. Całe badanie wykonuje się odzwierciedlając towarzyszące nam na co dzień warunki widzenia. Pierwsze to warunki normalne. Najbardziej odzwierciedlające pracę układu wzrokowego podczas widzenia w ciągu dnia.  Kolejne to praca narządu ludzkiego w niekorzystnych warunkach, np. w porze nocnej. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać precyzyjne informacje o wadzie wzroku. Wstępnie komputerowe badanie wad refrakcji pozwala zdefiniować wady wzroku takie jak: krótkowzroczność, nadwrażliwość, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Po zakończonym badaniu otrzymujemy wydruk z wynikami.

Dzięki temu badaniu refrakcji jesteśmy w stanie przy pełnym komforcie dla pacjenta uzyskać szereg szczegółowych informacji odnośnie wady wzroku. Technologia ta jest zdecydowanie dokładniejsza w porównaniu do refraktometrów wykorzystywanych wcześniej.

Badanie wady refrakcji u dzieci

Kiedyś do badania wady refrakcji u dzieci wykorzystywane były specjalne krople, przez co badanie było nieprzyjemne. Na szczęście dzięki rozwojowi technologii w naszym gabinecie możemy korzystać z najnowszego sprzętu – autorefraktometru, który umożliwia wykonanie badania bezkontaktowo i bezboleśnie.

Dziecko wygodnie siada przez urządzeniem, kładzie brodę na podpórce. Następnie patrzy w okno monitora, na którym wyświetla się obrazek, po kilku sekundach aparat kończy pomiar, a lekarz otrzymuje wyniki mówiące o wielkości wady. Proces ten jest krótki, niewymagający skomplikowanego przygotowania.

Kiedy badanie refrakcji?

Najczęściej badanie to wykonuje się w przypadkach słabej ostrości wzroku. Natomiast u dzieci wskazaniami są: zez, bóle głowy, nawracające zapalenie spojówek, częste mrużenie oczu.

Wyniki badania dają informacje na temat doboru odpowiednich soczewek, bądź okularów oraz zdiagnozowanie wad wzroku.

Nie ma konkretnych przeciwwskazań do wykonania badania wad refrakcji. Jednak jeżeli ktoś choruje na jaskrę, powinien poinformować o tym fakcie lekarza przed wykonaniem badania.