USG tarczycy to jedno z najbardziej popularnych badań USG wykonywanych w w Polsce. Zapraszamy do Centrum Medycznego Dąbrowskiego w Zgierzu, gdzie doświadczony lekarz wykona dla Państwa badanie usg tarczycy.

USG tarczycy Centrum Medyczne Dąbrowskiego Zgierz

USG tarczycy to jedno z najbardziej popularnych badań USG wykonywanych w w Polsce. Warto jednak przyjrzeć się z bliska samej tarczycy, jej budowie i roli w naszym organizmie. Tarczyca to narząd ulokowany wewnątrz szyi, nieco pod krtanią. Jest gruczołem dokrewnym odpowiedzialnym za wydzielanie hormonów systematyzujących pracę niemal wszystkich komórek. Tymi hormonami są związki klasyfikowane jako T3 i T4, których zadanie polega na udziale w procesach metabolicznych oraz nadawaniu układom krwionośnym oraz płciowym właściwej rytmiki pracy.   

USG tarczycy Centrum Medyczne Dąbrowskiego Zgierz

Na czym polega badanie tarczycy?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy polega na przyjrzeniu się kształtom rozmiarom oraz strukturze gruczołu tarczycowego za pomocą ultradźwięków emitowanych przez narzędzie nazywane ultrasonografem. Lekarz korzystając z tej technologi może dokładnie obrazować na swoim ekranie tkanki tego organu i rozpoznawać ewentualne zmiany jakim uległa tarczyca. Jeśli diagnoza nie jest zadowalająca i wykryto potencjalne zmiany w postaci guzków bądź torbieli, których nie sposób wyczuć dotykiem, zaleca się wtedy biopsję. Na bazie fragmentu tego narządu wewnętrznego pobieranego przy pomocy igły sprawdza się już na samej tkance czy nie zaszły na niej zmiany nowotworowe.      

Szyja pacjenta smarowana jest specjalnym żelem, który umożliwia odpowiedni poślizg głowicy aparatu ultrasonograficznego oraz poprzez odpowiednie przewodnictwo punktowe zwiększa dokładność odczytu obrazu malującego się na ekranie sprzętu USG. W dalszej kolejności po przyłożeniu głowicy aparatu na konsoli uwidaczniają się narządy. Wszystko to jest zasługą emitowanych fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, których działanie polega na odbiciu się od narządów wewnętrznych oraz powrocie do odczytu. Tym sposobem na podstawie tylko samej długości drogi dźwięku narzędzie diagnostyczne jest w stanie przytoczyć obraz naszych organów z dużą dokładnością i to w czasie rzeczywistym, a nie jak w wypadku RTG dopiero po prześwietleniu.  

USG tarczycy Centrum Medyczne Dąbrowskiego Zgierz

Przygotowywanie do badania tarczycy

Nie ma jakiś konkretnych przesłanek co do przygotowywania się w konkretny sposób do wykonania badania tarczycowego. Niemniej jednak, warto ułatwić sobie zadanie i nie zakładać odzienia utrudniającego dostęp do okolic szyi. Możemy pokusić się i wziąć wcześniejsze badania (o ile takie mieliśmy) tym samym ułatwimy doktorowi pracę pozwalając na szersze spojrzenie na nasz problem. Tuż przed badaniem zdejmujemy biżuterię aby nie zakłócała pracy urządzenia.

Najczęściej badania USG tarczycy są podyktowane pojawieniem się jednej z trzech ewentualności:

  • Z reguły pacjenta dotyka problem z powiększonym obwodem szyi
  • Badania krwi jednoznacznie informują o nadczynności bądź niedoczynności tego organu. 
  • Innym powodem badania może być genetyczna skłonność do problemów z funkcjonowaniem tarczycy i wtedy tym bardziej zalecane są badania kontrolne.  

Niemniej jednak, świadomość Polaków co do słuszności przeprowadzania tego badania skutecznie wzrasta. Nie jest ważne czy masz predyspozycje do zaburzeń działania tarczycy. Właściwe działanie profilaktyczne obejmuję 1 serię badań co 3 lata. Wczesne wykrycie ewentualnego nowotworu daje aż 90 % szans na jego przeżycie.

USG tarczycy Centrum Medyczne Dąbrowskiego Zgierz

Przeciwskazania do badania tarczycy

Brak przeciwwskazań. Bezinwazyjność stosowanej metody badania nie wyłącza kogokolwiek z przeprowadzenia diagnozy tym urządzeniem.

Cena badania USG

Zapraszamy do kontaktu z nami w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat badania tarczycy, przygotowania się do niego oraz aktualnych cen. 

USG tarczycy w Centrum Medycznym Dąbrowskiego Zgierz

Zapraszamy pacjentów do zapisów na badanie USG tarczycy w naszym Centrum Medycznym Dąbrowskiego w Zgierzu.