Starczowzroczność (inaczej prezbiopia) – w przeciwieństwie do wad wzroku takich jak krótkowzroczność i dalekowzroczność, powodem starczowzroczności nie jest odkształcenie gałki ocznej lub rogówki. Prezbiopia jest skutkiem naturalnego spadku zdolności oka do akomodacji, który to powiększa się wraz z upływem lat.
Podejrzewasz u siebie początki prezbiopii? Umów się na wizytę!

Starczowzroczność, prezbiopia - Centrum Medyczne Dąbrowskiego

Starczowzroczność - objawy

Starczowzroczność pojawia się zwykle po 40. roku życia i objawia się trudnościami w czytaniu, niewyraźnym widzeniem z bliskich odległości. Może pojawić się zarówno u osób, które do tej pory nigdy nie miały stwierdzonej wady wzroku, jak również u krótko- i dalekowidzów. Źródłem problemów jest tu niewłaściwa akomodacja, a więc zdolność do widzenia obiektów położonych w różnych odległościach. Poprawna akomodacja zachodzi wtedy, gdy możemy przenosić wzrok z lasu znajdującego się w oddali na latarnię, która jest w połowie drogi i obiekty położone coraz bliżej aż do klawiatury komputera. W całym tym procesie powinniśmy widzieć ostry obraz.

Starczowzroczność - diagnoza, leczenie - Centrum Medyczne Dąbrowskiego

Starczowzroczność - leczenie

Kiedy już wykryta zostaje starczowzroczność u pacjenta, lekarz proponuje okulary. Korygowanie wzroku za pomocą okularów jest najczęściej stosowaną i rekomendowaną formą korekcji prezbiopii. W zależności od tego jak rozwinęła się prezbiopia, zaproponuje soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe lub progresywne o zmiennej ogniskowej.

  1. Soczewki jednoogniskowe – korygują wzrok przy patrzeniu na konkretną odległość, np. do bliży lub na odległości pośrednie.
  2. Soczewki dwuogniskowe są podzielone na dwie części, gdzie górna część koryguje ostrość widzenia na duże odległości, a dolna na małe.
  3. Soczewki progresywne natomiast zapewniają płynne przejście wielkości korekcji z góry soczewki (do większych odległości) do dołu (ostre widzenie przy małych odległościach). Nie ma wyraźnego podziału między przejściami, więc zwiększa się też komfort widzenia.

Czy prezbiopii można zapobiec? Niestety nie są jeszcze znane metody zapobiegania starczowzroczności. To naturalny proces degeneracji soczewki, który występuje wraz z wiekiem. Zwykle zaczyna się po ok. 40.-45. roku życia, u niektórych szybciej, a u innych wolniej.

Okulary na starczowzroczność

W naszym Centrum Medycznym w Zgierzu przy ul. Dąbrowskiego wykonujemy okulary korekcyjne dla osób dotkniętych prezbiopią. Dobór okularów poprzedza dokładne leczenie i konsultacja z lekarzem. Dobrze dobrane soczewki do starczowzroczności umożliwiają widzenie obiektów, które są blisko i daleko, dzięki czemu wzrośnie też komfort życia na co dzień.

Prezbiopia - diagnoza, leczenie - Centrum Medyczne Dąbrowskiego

Dokładne badanie pod kątem prezbiopii

Zapraszamy na konsultację i badanie pod kątem prezbiopii do naszych lekarzy okulistów w Centrum Medycznym Dąbrowskiego w Zgierzu. Nasi lekarze dokładnie zbadają Twój wzrok i zdiagnozują jakość Twojego widzenia.