Dalekowzroczność (nadwzroczność) – zaraz obok krótkowzroczności jedna z najpopularniejszych wad oka. Nazywana jest też hyperopią. Należy do wad refrakcyjnych, czyli będących skutkiem nieprawidłowości w skupianiu światła na siatkówce.

dalekowzroczność (nadwzroczność)

Wada wzroku plus

Dalekowzroczność nazywana jest wadą wzroku plus przez wzgląd na rodzaj okularów dobieranych przez okulistów. Wada ta polega na wyraźnym widzeniu obiektów, które znajdują się daleko i trudnościach w rozpoznawaniu konturów obiektów znajdujących się blisko. 

Nadwzroczność można podzielić na małą, średnią i dużą, w zależności od wielkości wady:

  • mała dalekowzroczność –  do +2,5 dioptrii.
  • średnia dalekowzroczność – między +2,5 a +6,0 dioptrii
  • duża dalekowzroczność – powyżej +6,0 dioptrii
dalekowidz - kto to? dalekowzroczność

Dalekowidz

  • Dalekowidz to osoba, u której została stwierdzona wada wzroku, i która dobrze widzi przedmioty położone daleko i niewyraźnie te bliższe.
  • Dalekowzroczność to, obok krótkowzroczności, jedna z najczęściej występujących wad wzroku.
  • Dalekowidz może nosić soczewki kontaktowe miękkie lub okulary. 
  • Można znaleźć informacje, że około 90% małych dzieci jest dalekowidzami, a do 10. roku życia odsetek ten zmniejsza się o połowę.

Hyperopia

Hyperopia to inne określenie dalekowzroczności (nadwzroczności). Hyperopia polega na tym, że obraz, który dociera do oka, układa się poza siatkówką. W efekcie osoba niewyraźnie widzi przedmioty w pobliżu, a dużo lepiej dostrzega obiekty oddalone.

na czym polega dalekowzroczność

Na czym polega dalekowzroczność

Dalekowzroczność to wada wzroku, która może wynikać z wad budowy oka. Jej przyczyną może być:

  • za krótka gałka oczna, 
  • zbyt płaska rogówka oka,
  • zmiana współczynnika załamywania światła przez soczewkę.

Nadwzroczność często występuje też u osób dorosłych. Objawia się po 40. roku życia i powodowana jest przez stopniową utratę elastyczności soczewki oka.

Uważa się też, że nadwzroczność jest wadą genetyczną. 

Leczenie dalekowzroczności

Do korekcji zaburzonego widzenia stosuje się okulary o mocach dodatnich lub sferyczne soczewki kontaktowe miękkie. Po dokładnym badaniu lekarz okulista dobiera soczewki lub okulary odpowiednie do wady wzroku i budowy oczu.

Laserowe leczenie dalekowzroczności

Laserowe leczenie dalekowzroczności jest możliwe tylko wtedy, gdy wada wzroku jest stabilna. Zaleca się nie wcześniej niż po 21. roku życia.
dalekowzroczność u dzieci

Dalekowzroczność u dzieci

Niewielka nadwzroczność u małych dzieci nie musi być powodem do obaw. To stan, który zwykle ulega poprawie wraz z dorastaniem. 

Jak rozpoznać nadwzroczność u dzieci?

Jeśli Twoje dziecko przejawia opór przed nauką czytania, oglądaniem filmu z bliskiej odległości, nie chce rysować, a do tego jeszcze narzeka na ból głowy lub łzawią mu oczy – mogą to być objawy nadwzroczności. 

Dobrze jest szybko sprawdzić, czy dziecko nie jest dalekowidzem i udać się w tym celu do lekarza, bo może to przerodzić się w całkowitą niechęć do spędzania czasu przy książkach lub ilustracjach.

Jeżeli Twoje dziecko cierpi na powyższe objawy koniecznie umów się na wizytę u specjalisty w Centrum Medycznym Dąbrowskiego. 

Dalekowzroczność starcza

Dalekowzroczność starcza ujawnia się u osób dorosłych po 40. roku życia. Zwykle objawia się zauważalną zmianą w ostrości przedmiotów, które są blisko, oddalaniem czytanych książek, łzawieniem oczu i bólami głowy.

W przypadku podejrzenia u siebie dalekowzroczności należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty. Nieleczona dalekowzroczność może prowadzić do pogłębiania się wady i ciągłego bólu głowy.

krótkowzroczność i dalekowzroczność

Krótkowzroczność i dalekowzroczność

Zarówno dalekowzroczność, jak i krótkowzroczność to dwie wady wzroku, które wynikają z nieprawidłowego skupiania światła w gałce ocznej. U krótkowidzów promienie światła skupiają się przed siatkówką, a u dalekowidzów za siatkówką. 

Nadwzroczność jest wadą, którą trudniej jest wykryć niż krótkowzroczność. Obie te wady można leczyć laserowo, a żeby zapobiec rozwijaniu się wady niezbędne jest noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. 

Dalekowzroczność lub krótkowzroczność może być wrodzona lub nabyta. W Centrum Medycznym Dąbrowskiego oferujemy opiekę najlepszych lekarzy specjalistów, którzy zdiagnozują wadę wzroku i dobiorą najskuteczniejszą metodę leczenia dopasowaną do wieku pacjenta, stopnia zaawansowania i stylu życia. 

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność może być uciążliwym schorzeniem. Jednak właściwie dobrana korekcja w pełni dopasowana do pacjenta, jego trybu życia i pracy może w sposób znaczący poprawić komfort życia. Warto także jej zapobiegać i monitorować stan zdrowia swoich oczu regularnie podczas wizyt u lekarza okulisty. Zapraszamy do Centrum Medycznego Dąbrowskiego w Zgierzu na badanie wzroku oraz konsultacje z okulistą. 

choroby oczu zgierz

Dalekowzroczność

Wadami wzroku takimi, jak dalekowzroczność zajmuje się lekarz specjalista. Zapraszamy do Centrum Medycznego Dąbrowskiego w Zgierzu na umówienie wizyty kontrolnej u lekarza okulisty.