USG to najbardziej powszechne badanie diagnostyczne w Polsce, które ocenia stan piersi pod względem obecności w nich zmian. Badanie USG wykrywa już guzki nawet we wczesnym etapie rozwoju, pozwala zatem na wczesną profilaktykę nowotworów. Rak piersi to choroba która dotyka coraz większą grupę kobiet, dlatego coraz więcej pojawia się kampanii w kierunku systematycznego, regularnego badani piersi – bez względu na wiek. 

Badanie Usg piersi to bardzo istotna metoda która wspomaga diagnozowane nowotworu piersi. W większości przypadków stanowi ona uzupełniające badanie. Profesjonalny sprzęt daje nam takie możliwości, zapewniając najlepszy obraz. W Centrum Medycznym Dąbrowskiego specjalista USG dr Robert Błaszczyk z ogromną starannością i zaangażowaniem wykonuje badania USG. Jeśli zauważyłaś u siebie niepokojące zmiany – zadzwoń i umów już dziś wizytę. Nie zwlekaj.

 

Usg piersi - kiedy robić?

Według ustaleń pierwsze badanie USG piersi powinno się wykonywać już między 20. a 30. rokiem życia. Zdecydowanie co roku, powinny się  zgłaszać się na nie kobiety które ukończyły 35 lat.  Po 40. roku życia warto dodatkowo raz na dwa lata wykonać mammografię. Po 50. roku życia pacjentki muszą mieć zlecane USG piersi co pół roku, a mammografię co rok.

Zalecane jest również aby Kobiety z obciążonym wywiadem zgłaszały się na badanie USG jak najwcześniej, najpóźniej jednak po 25. roku życia. Po 35. roku – muszą wybrać się też na pierwszą mammografię. Po 35. urodzinach panie z grupy ryzyka powinny wykonywać USG piersi co pół roku, a po 50. – co pół roku także mammografię.

Każdy moment na wykonanie badania usg piersi jest dobry, najlepiej jednak pojawić się na nim między 1. a 10. dniem cyklu. Okres ten znacznie ułatwia obserwację piersi i pozwala na bardzo dokładną diagnozę.

Usg piersi - profilaktyka

Tylko regularne badanie piersi pozwala na wykrycie pierwszych zmian, z których w przyszłości może rozwinąć się groźny nowotwór. Zdaniem lekarzy USG powinno wykonywać się średnio co rok, jednak kobiety z grupy ryzyka, czyli np. pacjentki z wykrytą mutacją genów BRCA1 i BRCA, panie, u których w rodzinie występowały przypadki raka piersi, lub które przez wiele lat przyjmowały antykoncepcję, powinny robić to częściej i zadbać o profilaktykę we wcześniejszym wieku.

Badanie Usg piersi - jak wygląda?

Badanie USG to bezinwazyjne metoda badania, do której nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Istotny jest czas w którym chcemy się zapisać – w ciągu pierwszych 10 dni cyklu. Pozwoli na bardzo dokładaną diagnozę. W trakcie wizyty lekarz na pewno przeprowadzi wywiad i tutaj mogą paść takie pytania odnośnie chorób, nowotworów w rodzinie,  przyjmowane na stałe leki, datę ostatniej miesiączki, leki hormonalne, karmienie piersią i porody.

Ważne by zabrać ze sobą wyniki, jeśli jest to nasze kolejne badanie usg. Badanie odbywa się w pozycji leżącej i po zaaplikowaniu specjalnego żelu, lekarz za pomocą ultrasonografu bada piersi oraz pachy – a dokładniej węzły chłonne. Obraz jaki widzimy na ekranie uwarunkowany jest jakością aparatu, dlatego tez bardzo ważne jest to by wybrać dobrego, doświadczonego specjalistę, ze świetnym sprzętem. Warto zwrócić uwagę czy specjalista wykonujący nam badanie posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Lekarz z ogromnym doświadczeniem potrafi bezbłędnie zdiagnozować rodzaj zmian i odróżnić te niegroźne od tych, które wymagają dalszej diagnostyki i leczenia. Badania jest bezpieczne (można je wykonywać dowolną ilość razy, bez zachowywania odstępów czasowych), bezbolesne i krótkie – trwa ok. 15-20 minut. Wynik otrzymujemy na miejscu.

Zalety Usg piersi

Największą zaletą tego rodzaju badania jest fakt, że nie wymaga ono wcześniejszego przygotowania oraz jest bezbolesna. Pacjentki doceniają również to, iż wynik jest natychmiastowy, więc nie trzeba na niego czekać. USG piersi jest stosowane jako uzupełnienie mammografii, ponieważ wskazuje czy dana zmiana ma charakter łagodny, czy złośliwy. Dużym atutem tego rodzaju badania jest również fakt, że nie brakuje aparatury, którą można go wykonać. Badanie jest w pełni nieinwazyjne oraz bezbolesne, przy czym niezwykle dokładne i skuteczne. W profilaktyce zaleca się wykonywanie badania raz na dwa lata kobietom w wieku od 30 do 50 roku życia.