USG oka

USG oka to nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które wykorzystuje falę dźwiękową o wysokim poziomie częstotliwości. Pacjent przyjmuje pozycję leżącą na wznak lub półleżącą, a lekarz pokrywa gałki oczne odpowiednim filtrem wypełnionym żelem lub solą fizjologiczną. Umożliwia to przenikanie fal dźwiękowych w głąb struktury oka. Powieki zazwyczaj są zamknięte, dzięki czemu sam przebieg badania jest komfortowy i bezbolesny dla pacjenta. 

Całe badanie ma na celu ukazanie struktury gałki ocznej, ewentualnych zmian lub nieprawidłowości anatomicznych. Badanie USG oka w łatwy sposób ukazuje informacje o zmianach w obrębie rogówki, twardówki, naczyniówki, siatkówki, nerwu wzrokowego, ciałka rzęskowego.

USG gałek ocznych

Wyróżniamy dwa typy USG oczu:

Badanie typu A – określa długość osiową gałki ocznej, głębokość komory przedniej wypełnionej cieczą wodnistą oraz promień krzywizny rogówki. Widoczne są tutaj takie zmiany jak odwarstwienia siatkówki, guzy oka lub wszelkiego rodzaju zmiany w obrębie naczyń krwionośnych (mikrowylewy) lub nerwowych. Badanie tego typu idealnie sprawdza się przy pacjentach, u których nie ma możliwości użycia lampy szczelinowej. Są to pacjenci głównie z jaskrą oraz bielmem na oku. Czas trwania badania: do kilkunastu sekund. 

Badanie typu B – ten typ ma więcej zastosowań niż poprzedni. Wykorzystywane jest do odtworzenia obrazu struktur oka. Czas trwania badania: do kilu minut. Wykonuje się je m.in. podczas:

  • obecności ciał obcych,
  • odwarstwienia siatkówki,
  • diagnozowania stanów pourazowych,
  • występowaniu guzów wewnątrzgałkowych,
  • określenia grubości mięśni przy oftalmopatii tarczycowej.

USG gałek ocznych wskazania

Wskazaniem do wykonania USG oka są między innymi:
  • zakrwawienie gałek ocznych
  • stany zapalne
  • cukrzyca
  • biometria oka
  • urazy w okolicy oka
  • obecność ciał obcych w oku
  • guzy wewnątrz gałki ocznej
  • odłączenie naczyniówki

Na czym polega USG oka?

Badanie USG oka pozwala ocenić zmiany w gałce ocznej, wtedy gdy niemożliwe jest zbadanie dna oka. Umożliwia szybkie zlokalizowanie i zdiagnozowanie ewentualnych zmian i patologii. Dzięki niemu możemy zwizualizować struktury anatomiczne oka oraz elementy z nim sąsiadujące. Pozwala to nam na dokładną ocenę zmian. Umożliwia nam ono również ocenę mięśni okoruchowych, które przyczepione są do gałek ocznych oraz oczodołu. Uzyskując te informacje, mamy możliwość postawienia diagnozy i podjęcia dalszego postępowania. Jest to badanie bezbolesne i bardzo szybkie. 

USG oka - jak się wykonuje?

USG oka wykonuje się kiedy pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Wcześniej lekarz podaje krople znieczulające, o krótkim działaniu, które w żadnym stopniu nie warunkują jakości widzenia. Konieczne jest zamknięcie i rozluźnienie powiek. Następnie nakładana jest cienka komora wypełniona specjalnym żelem lub solą fizjologiczną. Głowica aparatu ultrasonograficznego dotyka bezpośrednio cieczy, dzięki czemu łatwiej się porusza. Umożliwia to nam zobrazowanie np. kształtu gałki ocznej oraz dokładne określenie zachodzących zmian w siatkówce. Badanie nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. 

USG oka - jak się przygotować?

Nie trzeba specjalnie przygotowywać się wcześniej do badania USG oka. Jest to całkowicie bezinwazyjna, bezpieczna i szybka metoda. Wygodna zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Wyniki pacjent otrzymuje szybko, po wykonanym badaniu. Nie ma żadnych przeciwwskazań. Ponadto badanie może wykonać osoba w każdym wieku. Istotny jest fakt, że również dla kobiet w ciąży oraz małych dzieci USG oka jest całkowicie bezpieczne i wygodne. Ponadto po zakończeniu wizyty bez problemu można wrócić do normalnego funkcjonowania oraz prowadzić samochód.

USG oka - wyniki

Wyniki wykonanego badania otrzymują Państwo bezpośrednio w gabinecie po skończonym USG oka. Jest to duża zaleta w dzisiejszych czasach. W celu uniknięcia błędów i złego odczytania wyników, profesjonalną interpretację należy pozostawić lekarzowi. Pozwoli to Państwu zaoszczędzić czasu i stresu. Dobre odczytanie wyników pozwoli zaplanować dalsze postępowanie. 

USG oka - cena

W celu uzyskania informacji odnośnie ceny USG oka oraz umówienia wizyty zapraszamy Państwa do bezpośredniego kontaktu z Centrum Medycznym Dąbrowskiego. Nasi specjaliści przekażą Państwu wszystkie szczegółowe informacje oraz udzielą odpowiedzi na wszystkie Państwa pytania.