Usg Doppler co to jest?
USG Doppler (badanie dopplerowskie) to badanie przeprowadzane przy pomocy aparatu ultrasonograficznego przy wykorzystaniu dodatkowo tzw. efektu Dopplera. Efekt ten sprawia, że fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę aparatu USG przenika ciało. Następnie odbija się od będącej w ruchu krwi i powraca do głowicy. Połączony z nią aparat ultrasonograficzny rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi. Ewentualne zmiany widoczne są na monitorze urządzenia. Badanie pozwala ocenić stan tętnic i żył. Można również sprawdzić zmiany prędkości przepływu krwi i dzięki temu wykryć ewentualne niedrożności spowodowane zatorami, czy też przewężenia naczyń krwionośnych.
Badanie to pomaga również w wykrywaniu tętniaków, które zagrażają zdrowiu i życiu.
Usg Doppler - jak się przygotować?
Do badania USG Doppler nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynie na wykonanie USG Doppler wątroby, aorty brzusznej, tętnic nerkowych, żyły głównej dolnej, żył biodrowych należy przyjść na czczo.
Dodatkowe uwagi na dzień przed badaniem:
– stosować dietę lekkostrawną, z wyłączeniem ciemnego pieczywa, jarzyn, owoców,
– zastosowanie lek na wzdęcia po każdym posiłku (rano, po południu, wieczorem), po dwie kapsułki np. Espumisan lub Esputiconu. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które może stanowić przeszkodę dla ultradźwięków.
Na 6 godzin przed badaniem nie powinno się przyjmować żadnych pokarmów, nie pić płynów gazowanych i słodzonych, nie palić oraz nie żuć gum.
Usg Doppler - jak wyglada badanie?
Badanie dopplerowskie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Pewnym dyskomfortem może być nakładanie przed badaniem chłodnego żelu na skórę. W gabinecie należy zdjąć ubranie na tyle, by odsłonić badaną część ciała. Następnie układamy się wygodnie na łóżku. Lekarz nakłada wcześniej wspomniany żel na badane miejsce. Ułatwia on przenikanie fal ultradźwiękowych. Potem przykłada głowicę aparatu USG i wodzi nią, obserwując obraz na ekranie monitora urządzenia.
Usg Doppler w ciąży
W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi niezliczona ilość zmian. Związana ona jest z gospodarką hormonalną oraz obecności płodu na narządy matki. Natura wyposażyła ludzi w szereg mechanizmów adaptacyjnych. To właśnie dzięki nim niwelowane są negatywne skutki, które mogą pojawić się w trakcie ciąży. Niestety, czasami procesy te zawodzą i w trakcie ciąży, mogą pojawić się niepożądane schorzenia. W obrębie tej grupy można wyróżnić problemy z układem naczyń żylnych. Prawidłowy rozwój płodu zależy m.in. od właściwego stopnia równowagi pomiędzy procesami krzepnięcia oraz krwawienia.
USG metodą Dopplera jest bezpieczna i czasami wskazana w niektórych przypadkach. Wykonywana jest po 26 tygodniu ciąży. Pomaga ono wykryć ewentualne schorzenia typowe dla ciąży, np. zaburzeń wzrostu płodu. Pozwala również w rozpoznaniu ciąży wysokiego ryzyka. Z pewnością jest to cenne uzupełnienie rutynowych badań.
USG Dopplera w szczególności wskazana jest u kobiet po 35 roku życia, w przypadku ciąży bliźniaczej lub gdy w przeszłości dochodziło do poronień. Pamiętajmy jednak, że o tego typu diagnostyce decyduje lekarz prowadzący.
Usg Doppler kończyn dolnych
USG Doppler żył kończyn dolnych, pomaga ocenić lekarzowi przepływu krwi w żyłach. Ocenie podlega stan żył dolnych, zarówno powierzchniowych, jak i głębokich. Dzięki wykonaniu badania, lekarz jest w stanie zdiagnozować uszkodzenia naczyń krwionośnych. Pozwala zbadać obecność skrzeplin w naczyniach, obecność refluksu w żyłach kończyn dolnych, stanu zastawek. Wskazaniem do wykonania usg Dopplera kończyn dolnych mogą być bóle głowy i zawroty, problemy z żylakami, częste skurcze łydek, pajączki, problemy z sercem.
Usg Doppler tętnic szyjnych
USG Doppler tętnic szyjnych pomaga m.in. stwierdzenie obecności zwężeń naczyń oraz ich niedrożności. Jego wczesna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia mającego na celu poprawę przepływu krwi oraz zmniejszenie ryzyka udaru mózgu. Badanie służy również w diagnostyce objawów niedokrwienia centralnego systemu nerwowego i ocenie miażdżycy. Wskazaniem do wykonania usg Dopplera tętnic szyjnych to podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, bóle lub zawroty głowy, stan po urazie szyi, miażdżyca.
Usg Doppler cena
Zapraszamy do kontaktu z nami w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat USG Dopplera, przygotowania się do niego oraz aktualnych cen.