Test Schirmera
Test Schirmera (badanie wydzielania łez) to podstawowy test w przypadku podejrzenia o zespół suchego oka. Dzięki temu badaniu możemy ocenić ilość łez wyprodukowanych w ciągu 5 minut oraz czas jaki zostają one na powierzchni. Badanie to przeprowadzane jest za pomocą sterylnych pasków bibuły. Umieszczane one są w dolnym załamku spojówki. Zagięty koniec paska zostaje umieszczony w worku spojówkowym. Ważne jest, aby nie dotykać rogówki. Po upływie kilku minut odczytywany jest wynik testu- czyli poziom nawilżenia paska.
Co to jest test Schirmera?
Wyróżniamy test Schirmera I wykonywany jest bez podania znieczulenia. Do pomiaru poziomu nawilżenia wykorzystuje się skalibrowane paski, które przykłada się na 5 minut do zewnętrznej części dolnej powieki. Po upływie czasu można określić poziom wydzielania łez.
W przeciwieństwie do pierwszego, w teście Schirmera II do spojówki wpuszczony zostaje środek znieczulający.
Całe badanie ma na celu wyeliminować niekontrolowane wydzielanie łez. Zalecany szczególnie w przypadku osób bardzo wrażliwych na dotyk w miejscu spojówek.
Występuje również test Schirmera III, w którym oceniane jest wydzielanie łez poprzez podrażnienie błony śluzowej w jamie nosowej. Skutkuje to odruchowym wydzielaniem łez, można wtedy ocenić stopień nawilżenia paska.
Test Schirmera dobierany jest w zależności od preferencji pacjenta, stąd możliwość wyboru wykonania testu ze znieczuleniem miejscowym, bądź bez.
Wskazania do wykonania testu Schirmera
Głównymi objawami mówiącymi o konieczności wykonania testu Schirmera jest zespół suchego oka oraz zaburzenie w nawilżaniu powierzchni oka. W związku z tym należy szybko skontaktować się z lekarzem, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, co w efekcie może być zagrożeniem dla widzenia.
Jak się przygotować do testu Schirmera
Godnym uwagi jest fakt, że badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed wykonaniem testu lekarz poprosi Państwa o zdjęcie okularów lub soczewek. Następnie zostaną wprowadzone specjale krople, które zapobiegną nawodnieniu oczu.
Test powinien być przeprowadzany w warunkach, które nie zaburzą wyników testów. Powinno się go wykonywać w pomieszczeniu bez nawiewu, klimatyzacji. Oświetlenie nie powinno podrażniać oka, co skutkowałoby nadmiernym wydzielaniem łez i przyczyniłoby się do fałszywych wyników testu Schirmera. W otoczeniu nie powinny występować źródła olśnienia w zakresie widzenia. Pacjent powinien mieć oczy naturalnie otwarte, ponieważ zbyt mocne otwieranie powiek może spowodować przerwanie filmu łzowego, co przekłamałoby wyniki.
Wyniki testu Schirmera
- wynik prawidłowy, poziom nawilżenia >15 mm, oznacza poprawną wilgotność oka,
- wynik 15-10 mm początkowy problem z wilgotnością, deficyt łez,
- wynik 10-5 mm narastający problem nawilżania oka, niedostateczne wydzielanie łez,
- wynik <5 mm poważny problem świadczące o nadmiernym wydzielaniu łez, oznaczający zespół suchego oka.
Test łzowy - po teście
Po zakończeniu badania, mogą Państwo mieć uczucie ciała obcego w oku. Może wystąpić również lekkie zaczerwienienie oczu. Wymienione objawy nie są niczym niepokojącym. Utrzymują się one krótko i same znikają. Nie muszą się Państwo martwić i niepokoić.
Gdzie wykonać Test Schirmera?
W celu wykonania badania zapraszamy do Centrum Medyczne Dąbrowskiego. U nas po wcześniej umówionej wizycie mogą Państwo wykonać test Schirmera. W naszym gabinecie mogą Państwo w szybki i wygodny sposób wykonać test Schirmera. Warto wspomnieć, że wyniki są zaraz po zakończeniu.
Test Schirmera - cena
Aby uzyskać więcej na temat kosztów wykonania testów Schirmera zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym Dąbrowskiego. Z pewnością udzielimy Państwu wszystkich potrzebnych informacji. Zadzwoń!