Krótkowzroczność – Ta jedna z najczęściej występujących wad oka nazywana bywa także miopią lub potocznie bliskowzrocznością. Krótkowzroczność zaliczana jest do wad refrakcyjnych, czyli takich, które wynikają z nieprawidłowego skupiania światła na siatkówce.
Krótkowzroczność ze względu na rodzaj leczenia dobieranego przez lekarzy okulistów, często nazywana jest wadą wzroku minus. Wada ta polega na dobrym i wyraźnym widzeniu wszystkiego co znajduje się w bliskiej odległości, podczas gdy widzenie ”drugiego planu” jest rozmazane i niewyraźne.
Krótkowzroczność dzieli się na trzy stopnie zaawansowania, które wyrażane są w specjalnej jednostce – dioptriach:
- Mała krótkowzroczność – kiedy wada nie przekracza -3 dioptrii.
- Krótkowzroczność średnia – Wada o wartościach między -3 a -7 dioptrii
- Duża krótkowzroczność – kiedy wada schodzi poniżej -7 dioptrii
Krótkowidz
- Krótkowidz to osoba u której okulista na podstawie specjalistycznych badań zdiagnozował wadę wzroku. Nieleczona krótkowzroczność będzie stopniowo pogarszać się, a w ostateczności doprowadzić może nawet do utraty wzroku.
- Według najnowszych badań krótkowzroczność jest najczęściej występującą u dzieci wadą wzroku.
- Krótkowidz doskonale widzi z bliska, jednak ma trudność z widzeniem przedmiotów znajdujących się w oddaleniu.
- Krótkowidz nie ma przeciwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Może używać zarówno soczewek jak i okularów, w zależności od własnych upodobań.
- Krótkowzroczność występuje u ponad miliarda osób na całym świecie.
Miopia to inne określenie krótkowzroczności. Nazwa ta pochodzi od greckiego słowa mýōps „krótkowidz”, które w dokładnym tłumaczeniu oznacza ”mrużyok” – jako połączenie słów mýein „zamykać” i ṓps „oko”.
To potoczne określenie ma swoje wytłumaczenie w zachowaniu osób doświadczających miopii. Chcąc poprawić jakość widzenia instynktownie mrużą one oczy – dzięki czemu zmniejszają rozproszenie obrazu na siatkówce, poprawiając ostrość i głębie.
Krótkowzroczność co to
Krótkowzroczność to wada wzroku wynikająca najczęściej, ale nie tylko, z nieprawidłowej budowy oka. Jej przyczyną może być:
- zbyt długa gałka oczna,
- zbyt wypukła gałka oczna (zwiększona krzywizna szczególnie w obrębie rogówki i soczewki)
- zbyt duży współczynnik załamania soczewki.
W wyniku nieprawidłowości w budowie gałki ocznej równoległe promienie światła docierające do oka skupiają się przed siatkówką, a nie na niej. Powoduje to rozmazanie konturów i zamglenie kształtów przedmiotów, które znajdują się w dalekiej odległości.
Braku ostrości widzenia krótkowidz nie może skorygować napięciem mięśni, dlatego często musi skracać odległość do oglądanego przedmiotu na przykład pochylając się lub przysuwając go do twarzy.
Krótkowzroczność i dalekowzroczność to dwie wady wzroku wynikające ze złego skupiania promieni światła w gałce ocznej. U osób o prawidłowej budowie oka, obraz skupiany jest na siatkówce, dzięki czemu w dobry sposób widzą one zarówno obiekty bliskie jak i dalekie. W krótkowzroczności prostopadłe promienie światła skupiają się przed siatkówką, w dalekowzroczności zaś za siatkówką.
Krótkowzroczność jest wadą łatwiejszą do wykrycia, ponieważ oprócz pogorszenia widzenia i bólów głowy, które występują w przypadku obu wad, objawia się także w zachowaniu.
Osoby krótkowzroczne starają się jak najbardziej zmniejszyć odległość od oglądanych przedmiotów, dlatego często zaobserwujemy je bardzo blisko ekranów telewizora, monitora lub telefonu. Charakterystycznym objawem jest także mrużenie oczu przy czytaniu lub przyglądaniu się obiektom umieszczonym w dużej odległości.
Krótkowzroczność u dzieci
Krótkowzroczność jest najpopularniejszą wadą wzroku diagnozowaną u dzieci, jej objawy stają się dobrze widoczne w wieku 7-8 lub 12-13 lat.
Krótkowzroczność może powodować problemy w nauce u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Problemy ze skupieniem, nauką czytania czy ciągłe zmęczenie spowodowane mogą być niezdiagnozowaną wadą wzroku. Jeżeli zauważasz te objawy u swojego dziecka koniecznie umów się na wizytę u specjalisty w Centrum Medycznym Dąbrowskiego.
Nieleczona wada wzroku u dziecka z czasem będzie pogłębiać się i negatywnie wpływać nie tylko na jakość widzenia, ale także na jakość życia. Im wcześniej zdiagnozowana zostanie wada – tym większe szanse na jej zmniejszenie, a nawet całkowite wyleczenie!
Pierwszym, charakterystycznym objawem jest nieostre widzenie daleko umiejscowionych obiektów i osób, któremu najczęściej towarzyszą:
- Instynktowne przybliżanie przedmiotów do twarzy
- Pogorszenie widzenia w słabym świetle
- Ból i pieczenie oczu
- Bóle głowy
- Zawroty głowy
- Chroniczne zmęczenie
- Pocieranie oczu
- Częste mruganie i mrużenie oczu
Im wcześniej zdiagnozujemy miopię, tym większe szanse na jej całkowite wyleczenie. Dlatego jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza wymienionych wyżej objawów, jak najszybciej umówcie się na wizytę do okulisty.
Krótkowzroczność leczenie
Niezależnie od tego czy krótkowzroczność jest wrodzona czy nabyta, można ją skutecznie leczyć pod opieką lekarza okulisty. W Centrum Medycznym Dąbrowskiego oferujemy opiekę najlepszych lekarzy, którzy pomogą zdiagnozować wadę wzroku, a następnie dobiorą najskuteczniejszą metodę leczenia w zależności od wieku, stopnia zaawansowania i potrzeb pacjenta.
Nowoczesna medycyna oferuje różnorodne techniki leczenia wad wzroku, jednak najpopularniejszą i najtańszą są okulary i soczewki korekcyjne.
Soczewki stosowane w leczeniu krótkowzroczności to soczewki wklęsłe rozpraszające, określane potocznie jako ”minusy”. Ich zadaniem jest przesunięcie ogniska skupiania promieni światła na siatkówkę, co w konsekwencji poprawia ostrości widzenia.
Krótkowzroczność może być leczona także chirurgicznie, za pomocą zabiegów laserowych. Zabieg chirurgiczny pozwala na całkowite wyleczenie wady wzroku, ponieważ koryguję jej przyczynę (polega na skróceniu gałki ocznej do prawidłowej długości), a co za tym idzie przywraca prawidłowe ogniskowanie światła – na siatkówkę.
Zabieg laserowy jest bezbolesny i trwa nie więcej niż 20 minut.
Krótkowzroczność może mieć podłoże genetyczne lub zostać nabyta podczas długiego narażenia na negatywne czynniki środowiskowe. Praca przy komputerze, spędzanie dużej ilości czasu przed telewizorem lub ekranem telefonu negatywnie wpływają na wzrok i mogą powodować rozwinięcie się krótkowzroczności.
Podstawowe przyczyny krótkowzroczności to:
- Odziedziczenie – obciążenie genetyczne wynikające z posiadania tej wady przez rodziców lub dziadków, to najczęstsza przyczyna krótkowzroczności. Jeżeli jesteś krótkowidzem, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady u Twoich dzieci, dlatego pamiętaj by umówić się na wizytę kontrolną do okulisty przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów.
- Szkodliwe warunki pracy – np. praca przy ekranie komputera wymagająca nieustannego skupienia wzroku. Aby zminimalizować ryzyko należy co godzinę dać oczom możliwość krótkiego odpoczynku.
Krótkowzroczność
Krótkowzroczność – leczenie tego schorzenia polega na doborze odpowiedniej korekcji w postaci soczewki okularowej lub soczewki miękkiej. Pozwoli to na korekcję wady wzroku i uzyskanie wyraźnego widzenia przez pacjenta. Warto jednak zadbać o higienę wzroku i robić przerwy podczas pracy przed ekranem komputera, czy telefonu. Dobrze jest ponadto regularnie badać swój wzroku u doświadczonego lekarza okulisty. Zapraszamy do Centrum Medycznego Dąbrowskiego w Zgierzu – tutaj wykonamy kompleksowe badanie wzroku i zadbamy o właściwą korekcję dostosowaną do potrzeb pacjenta.
Krótkowzroczność
Zapraszamy na badanie wzroku w kierunku krótkowzroczności do naszych lekarzy okulistów w Centrum Medycznym Dąbrowskiego w Zgierzu. Nasi lekarze dokładnie zbadają Twój wzrok i zdiagnozują jakość Twojego widzenia.