Badanie dna oka jest przeprowadzane przez doświadczonego lekarza okulistę. To bardzo ważne badanie, które pozwala na wykrycie oraz monitorowanie wielu różnych chorób, także tych bardzo poważnych, zagrażających życiu pacjenta. Jest to badanie, które powinno być wykonywane profilaktycznie. Pacjenci po 40 – stym roku życia powinni wykonywać je co najmniej raz na dwa lata, młodsi pacjenci raz na 3 lata, a w przypadkach, gdy pacjent choruje przewlekle np. na cukrzycę badanie to powinno być wykonywane raz w roku.
Badanie dna oka to badanie bezinwazyjne, bezbolesne. Poniżej znajdą Państwo wszelkie informacje dotyczące przygotowania się do badania oraz jego przebiegu.
Badanie dna oka wykonywane w Centrum Medycznym Dąbrowskiego w Zgierzu to gwarancja rzetelności oraz pełnej diagnostyki. Zadbaj o swój wzrok już dziś i zadzwoń do nas, aby umówić się na swoją wizytę.
Badanie dna oka - co to jest?
Badanie dna oka, które wykonujemy w Centrum Medycznym Dąbrowskiego, to inaczej oftalmoskopia, fundoskopia lub wziernikowanie dna oka. Lekarz okulista wykonuje to badanie za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego oftalmoskopem. Przy użyciu oftalmoskopu lekarz zagląda wgłąb oka pacjenta. Badanie dna oka pozwala zauważyć zmiany zachodzące w obrębie gałki ocznej. Lekarz widzi zarówno tył gałki ocznej, jak i plamkę żółtą, czy nerw wzrokowy i siatkówkę.
Badanie dna oka - kiedy wykonać?
Badanie dna oka powinno być wykonywane regularnie. Częstotliwość, z jaką pacjenci powinni zgłaszać się do lekarza okulisty na to badanie, zależy głównie od czynnika wieku, ale także od tego, na jakie choroby choruje lub leczy się pacjent. Pacjenci przed czterdziestym rokiem życia powinni wykonywać badanie dna oka raz na 3 lata, pacjenci między 40 – stym a 50 – tym rokiem życia raz na 2 lata, a po 50 – tce raz na rok. Pacjenci, którzy leczą się na choroby przewlekłe takie, jak cukrzyca, miażdżyca, nowotwory powinni zgłaszać się na badanie dna oka z większą częstotliwością, nie rzadziej niż raz na rok.
Wskazaniami do przeprowadzenia badania dna oka oprócz badań profilaktycznych są:
- wada wzroku powyżej 3,5 dioptrii
- osłabienie ostrości wzroku
- zaburzenia w widzeniu barw
- zaburzenia widzenia, np. gdy w polu widzenia pojawiają się dodatkowe linie, czarne punkty lub błyski światła
- zaburzenia równowagi
- cukrzyca
- miażdżyca
- nadciśnienie
- przebyty udar mózgu
- zażywanie niektórych leków
Badanie dna oka - co wykrywa?
Badanie dna oka oprócz chorób wzroku, np. jaskry, chorób siatkówki, pomaga wykryć niektóre choroby naczyniowe, np. cukrzycę, czy nadciśnienie. Dodatkowo podczas takiego badania lekarz może stwierdzić występowanie zmian nowotworowych w obrębie gałki ocznej, a nawet guza mózgu. Doświadczony lekarz okulista wykonujący badanie dna oka może podczas jego wykonywania stwierdzić także postępującą białaczkę, czy anemię. Szerokie spektrum schorzeń, jakie można wykryć oraz monitorować przy pomocy badania dna oka pokazuje, jak ważne jest jego regularne wykonywanie.
Przygotowanie do badania dna oka
Oftalmoskopia to badanie całkowicie bezbolesne, bezinwazyjne. Może być wykonywane bez żadnego wcześniejszego przygotowania, ale może także zajść potrzeba rozszerzenia źrenicy pacjenta. Wówczas lekarz podaje pacjentowi atropinę w kroplach do oczu i badanie odbywa się po upływie około 10 – 15 minut po podaniu leku. Zdarza się, że niektórzy pacjenci odczuwają nudności i ból głowy. Atropina pogarsza ostrość widzenia oraz powoduje podwyższoną wrażliwość oczu na promienie słoneczne, dlatego nie jest zalecane przyjeżdżanie na badanie dna oka własnym autem oraz dobrze, jeśli pacjent może zgłosić się na badanie wraz z osobą towarzyszącą. Wskazane jest zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych, aby zminimalizować dyskomfort związany z nadwrażliwością na słońce tuż po badaniu. Wszelkie działania niepożądane mijają w ciągu około godziny od badania. Nie powinny być one uciążliwe dla pacjentów.
Przebieg badania dna oka
Przed przystąpieniem do badania lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, dotyczący przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Warto znać nazwy leków, jakie przyjmujemy. Niektóre składniki mogą bowiem zaburzyć działanie atropiny.
Badanie dna oka lekarz okulista może przeprowadzić na 3 sposoby:
- oftalmoskopia (wziernikowanie bezpośrednie dna oka) – wykonywana za pomocą urządzenia – oftalmoskopu, które oświetla źrenicę pacjenta, pozwalając lekarzowi zobaczyć obraz oka w powiększeniu. Za pomocą tego badania lekarz może rozpoznać choroby błony naczyniowej lub plamki żółtej, a także ocenic stan siatkówki, naczyń krwionośnych i tarczy nerwu wzrokowego.
- oftalmoskopia pośrednia (wziernikowanie pośrednie dna oka) – badanie wykonywane za pomocą wziernika Fisona, gdzie źrenica jest oświetlona światłem umieszczonym na specjalnie do tego przeznaczonym kasku, który okulista zakłada na głowę. Kask jest wyposażony w soczewki, które pozwalają lekarzowi zobaczyć obraz dna oka.
- funduskamer Non – Mydriatic – to najnowocześniejsza z metod badania dna oka, która nie wymaga użycia kropel poszerzających źrenice pacjenta. Jednakże ta metoda badania może być zastosowana tylko u pacjentów, których źrenice są nie mniejsze niż 2,5 mm. Efektem badania jest uzyskanie kolorowego zdjęcia dna oka w wysokiej rozdzielczości. Ponieważ obraz zdjęcia nie obejmuje obwodu siatkówki oraz ciałka szklistego, badanie to wykorzystuje się w dużej mierze do przeprowadzania badań przesiewowych.
Badanie dna oka u kobiet w ciąży
Ponieważ badanie dna oka jest badaniem bezinwazyjnym, jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Wskazane jest jego wykonanie w czasie ciąży u tych pacjentek, których wada wzroku jest większa niż -8 dioptrii w celu oceny stanu siatkówki, ponieważ w czasie porodu może dojść do jej odwarstwienia się. Wynik badania może stanowić wskazanie do przeprowadzenia cięcia cesarskiego.
Badanie dna oka u dzieci
Badanie dna oka wykonuje się także u dzieci i niemowląt. Pozwala ono wykryć retinopatię w jej wczesnym stadium. U dzieci urodzonych przedwcześnie zaleca się wykonanie badania dna oka w pierwszym miesiącu życia, a potem w 8. i 12. tygodniu życia. Przeprowadzenie badania dna oka u dzieci zaleca się w przypadku zeza, nieprawidłowego widzenia barw, czy nagłego pogorszenia się wzroku dziecka. W badaniu dzieci stosuje się te same metody, co w przypadku badań dla osób dorosłych. Zastosowanie kropli z atropiną u dzieci może wywołać nieprzyjemne uczucie pieczenia oraz inne działania, których dziecko może nie znać: nudności, ból głowy, zaburzenie widzenia, nadwrażliwość na ostre światło. Zalecamy, aby zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne oraz wodę. Pozwoli to na zmniejszenie nieprzyjemnych odczuć po badaniu.
Badanie dna oka - cena
Ponieważ badanie dna oka może być wykonywane różnymi metodami, jego koszty są kalkulowane indywidualnie. W celu uzyskania informacji nt. kosztów badania, zapraszamy do kontaktu z rejestracją Centrum Medycznego Dąbrowskiego.