Usg nerek jest integralną częścią badania usg jamy brzusznej wykonywanego w Centrum Medycznym Dąbrowskiego w Zgierzu. Profesjonalne badanie wykonywane jest przez specjalistę diagnostyki ultrasonograficznej dr Roberta Błaszczyka.

Szczegóły dotyczące badania usg jamy brzusznej można znaleźć w zakładce “Usg jamy brzusznej”.

W celu umówienia się na badanie usg nerek, prosimy o kontakt z Centrum Medycznym Dąbrowskiego.

Usg nerek co wykrywa

Podczas badania usg nerek lekarz specjalista bada narządy układu moczowego, czyli nerki, pęcherz moczowy oraz prostatę (gruczoł krokowy) u mężczyzn. Można diagnozować zmiany w obszarze narządów, ich wielkość, położenie, kształt, strukturę. Ponadto badanie pozwala na ocenę układu kielichowo – miedniczkowego. 

Badanie ultrasonograficzne nerek może pomóc w diagnozie schorzeń takich, jak np.:

  • kamica nerkowa
  • torbiele nerek
  • guzy nerek
  • krwiaki nerek.

Usg nerek wskazania

Wskazaniami do wykonania badania ultrasonograficznego układu moczowego są m.in.:

  • bóle w okolicy nerek
  • bóle w dolnej części kręgosłupa
  • nieprawidłowe wyniki badań moczu
  • krwiomocz
  • zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi.

Ponieważ badanie jest nieinwazyjne, jest w pełni bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży oraz dzieci.

 

Usg nerek przygotowanie

Ponieważ usg nerek stanowi część badania usg jamy brzusznej pacjent powinien przygotować się do niego w taki sam sposób.

Nie należy jeść ani pić na ok. 5-6 godzin przed badaniem. Jeśli Pacjent przyjmuje leki, może je przyjąć, popijając ok. 1/2 szklanki wody nie później niż na 1 godzinę przed badaniem. Na kilka dni przed wykonaniem badania należy utrzymywać lekkostrawną dietę ubogą w produkty o działaniu wzdymającym. Pacjent powinien przyjąć preparaty o działaniu wspomagającym wydalanie gazów z organizmu (np. Espumisan) oraz o działaniu przeczyszczającym. 

Badanie wykonywane jest na czczo. Przed jego wykonaniem nie należy także palić papierosów, ponieważ podczas palenia połykane jest powietrze.

Wszystkie wskazówki, jak przygotować się do badania znajdą Państwo w zakładce “Jak przygotować się do badania usg jamy brzusznej?”

Usg nerek cena

Usg nerek jest częścią badania usg jamy brzusznej. Z tego względu, prosimy o kontakt z Centrum Medycznym Dąbrowskiego w celu uzyskania informacji dotyczącej ceny badania.